Auktions Menu
Nuværende Auktioner ●
Afholdte auktioner ●
Byder login ●
Ny byder? ●
Oplysninger om auktionen:
Navn Design, kunst, bedre indbo. 01-07-2010
Dato Torsdag, juli 1, 2010
Sted Ilbro Byvej 109
Hjørring,
View Full Auction Information
Søge resultat Print Friendly Print venlig
side 3 i 4
resultater 101 - 150 i 196
Søg i kataloget:

Gå til katalognr.:

Gruppe+Kategori:

Sortér indhold:

Side:

Forrige

Næste
BilledeKatalognr.BeskrivelseResultatMuligheder

2 Billeder

192Sekretær af mørkpoleret palisander. Sekretær af mørkpoleret palisander med øverst top med skuffe, skuffe, klap med udtræksplade stor skuffe, låge og 6 små skuffer, alt med rig intarsia, plade pålagt læder med guldbordurer, herunder 3 store skuffer. Affasede hjørner med udskæring. Nyere perlemorsbeslag. Ca. 1850. H. ...
Vurdering: 4.500,00
2.800,00 Kr.
Billedet er ikke tilgængeligt193Stort standur af eg med rundt urhus, Stort standur af eg med rundt urhus med udskæringer, låge med facetslebet glas og underdel med kanneleringer. Ca. 1910. H. 230, B. 47, D. 27.
Vurdering: 1.800,00
1.000,00 Kr.

1 Billede

194Konsolskab af nødderod. Konsolskab af nødderod med svungen skuffe og låge på løvefødder. Ca. 1880. H. 80, B. 72, D. 37
Vurdering: 1.200,00
400,00 Kr.

6 Billeder

197Nederlandsk møblement af rigt udskåret eg. Nederlandsk møblement af rigt udskåret eg, 3 pers. sofabænk og 2 armstole, H. 127, 4 stole H. 120, ottekantet bord, H. 70, D. 87. Alt meget rigt udskåret og gennembrudt med englehoveder, bladslyng, snoede søjler og sargstykker. Ryg og sæder med fransk flet. Et sæde med brist. Ca. 1920.
Vurdering: 14.000,00
6.000,00 Kr.

3 Billeder

199Par franske kandelabre og forgyldt og patineret. Par franske kandelabre og forgyldt og sort patineret bronze, øverst med 6 lysarme, kapitæler og trestammede skafter af sort basalt, på trepas fodstykke med keruber og akantusfødder. 1800tallet. H. 61. Lille flis afsl. på den ene stamme.
Vurdering: 16.000,00
9.500,00 Kr.

1 Billede

201Arne Jacobsen fiskefad. Arne Jacobsen fiskefad med rist, rustfrit stål. L. 58cm.
Vurdering: 950,00
700,00 Kr.

1 Billede

202Retro standerlampe af sortlakeret metal. Retro standerlampe af sortlakeret metal og messing med 3 lysarme. Ca. 1960. H. 150cm
Vurdering: 900,00
450,00 Kr.

1 Billede

204Lars Nielsen.cd: Parti fra Løkken by. Lars Nielsen: Parti fra Løkken by. Akvarel og oliekridt. 46x35. Sign. 1939.
Vurdering: 650,00
250,00 Kr.

1 Billede

205Lars Nielsen.cd: Parti ved Hjørring. Lars Nielsen.cd: Parti ved Hjørring. Oliekridt og akvarel. 34x42. Sign. 1939.
Vurdering: 600,00
250,00 Kr.

1 Billede

207Stort farvetryk efter1800tals maleri. Stort farvetryk efter1800tals maleri med 2 små der kigger i billedbog. I smuk bred guldramme. 85x110.
Vurdering: 1.200,00
300,00 Kr.

1 Billede

209Fransk bordlampe af rustrød opaline. Fransk bordlampe af rustrød opaline med portræt og smuk bronzemontering. Med en del defekter i opalinen. 1800tallet. H. 59cm
Vurdering: 500,00
250,00 Kr.

3 Billeder

211Fr.VII. sekretær af nød og nødderod. Fr.VII. sekretær af nød og nødderod med Københavnertop, skuffe, klap bag hvilken 2 portalformede rum, låge og 6 skuffer, herunder 3 store skuffer.Ca. 1860. Falmet og med tørkesprækker/finerskader.
Vurdering: 2.000,00
1.000,00 Kr.

1 Billede

212Bendix Andersen: Bindesbøll husene på Skagen. Bendix Andersen: Bindesbøll husene på Skagen. Akryl på plade. 15x22.
Vurdering: 500,00
200,00 Kr.

1 Billede

218Persisk tæppe med livets træ. Persisk tæppe med livets træ. 190x125
Vurdering: 2.500,00
1.250,00 Kr.

1 Billede

219Silketæppe med havemotiv. Silketæppe med havemotiv. 175x130.
Vurdering: 2.500,00
1.250,00 Kr.

1 Billede

223Engelsk military sofabord. Engelsk military sofabord af mahogny med messingbeslag. H.45, L. 120, B. 55cm.
Vurdering: 1.200,00
400,00 Kr.

1 Billede

225Par Heiberglamper med Le Klint skærme. Par Heiberglamper med Le Klint skærme. H. 40cm. Skærme med enkelt bule.
Vurdering: 750,00
500,00 Kr.

1 Billede

226Sofabord af teak, arkitekt Kjærn. Vejle. Sofabord af teak, arkitekt Kjærn. Vejle. H. 51, L. 181, B. 48cm.
Vurdering: 900,00
300,00 Kr.

2 Billeder

227Skab af mahogny, Chippendale stil. Skab af mahogny med 2 glatte låger og 2 skuffer, profileret top med udskåret bånd. Høje kannelerede ben. Låger med dekorative støbte messingbeslag. Indv. med hylder og 4 skuffer. Chippendaleform ca. 1930. B. 113, D. 45, H. 170cm. 1 skuffe med revne. Lille afslg. på gesims.
Vurdering: 1.500,00
300,00 Kr.

1 Billede

230Pletbestik Hertha. Pletbestik Hertha, 12 middagsknive, 12 gafler, 1 frokostgaffel, 12 dessertskeer, 12 kaffeskeer. Fin stand.
Vurdering: 2.500,00
1.500,00 Kr.

2 Billeder

232Stor dobbelt skrivepult af fyr. Stor dobbelt skrivepult af fyr fra Møller Lee Tømmerhandel i Hjørring, skrå skriveplader med drejet opsats til hovedbog, herunder 6 skuffer og 4 skabe med låger hvoraf de 2 med udtræksbakker. Ca. år 1900. H. 110, B. 140, L. 140.

Vurdering: 3.500,00

1.000,00 Kr.

1 Billede

245Victoriansk armstol af mahogni. Victoriansk armstol af mahogni. Åbne sider med drejede pinde. Ca. 1870.
Vurdering: 850,00
300,00 Kr.

1 Billede

2526 L.Hjorth figurer som orkester. 6 L. Hjorth figurer som orkester, hvid glasur. Harmonikaspiller og trommeslager rep.
Vurdering: 500,00
275,00 Kr.

1 Billede

253Slebet krystal mælkekande, sukker/flødesæt m.m. Slebet krystal mælkekande, sukker/flødesæt og 6 assietter.
Vurdering: 650,00
250,00 Kr.

1 Billede

259Krystalbesætning "Bror" fra Orrefors. Krystalbesætning "Bror" fra Orrefors med krydsslebet kumme og slebet stilk. 14 rødvin, 12 grønne hvidvin, 16 dessertvin, 16 øl og 15 snaps.
Vurdering: 3.000,00
2.000,00 Kr.

1 Billede

262Georg Jensen ring design 217 af sterling sølv. Georg Jensen ring design 217 af sterling sølv.
Vurdering: 750,00
400,00 Kr.

1 Billede

263Georg Jensen ring, Henning Koppel. Georg Jensen ring, Henning Koppel, design A77B af sterling sølv.
Vurdering: 850,00
475,00 Kr.

1 Billede

268Kurt Trampedach, 3 indr. farvetryk. Kurt Trampedach, 3 farvetryk fra Galerie Provence. 33x27. Indrammet i smukke sølvrammer med passepartout.
Vurdering: 1.200,00
600,00 Kr.

1 Billede

269P.W ürtz: Fisk i net. Farvelitho. P.W ürtz: Fisk i net. Farvelitho. Sign. med bly E.A. XIII. 90. 18x20.
Vurdering: 450,00
200,00 Kr.

1 Billede

272Henry Heerup: Farvelitografi. Henry Heerup: Farvelitografi. 30x33. I smuk ny sølvramme med passepartout.
Vurdering: 1.600,00
1.000,00 Kr.

1 Billede

277Dansk møbelarkitekt, sybord af palisander. Dansk møbelarkitekt, sybord af palisander med 3 aflåselige skuffer(nøgle mgl.) og kurv af peddigrør, på hjul. H. 58, B. 70, D. 46.
Vurdering: 1.200,00
400,00 Kr.

1 Billede

289Anders Hune(1894-1964)cd: Landsbygade med køer. Anders Hune(1894-1964)cd: Landsbygade med køer. Olie. 75x118.
Vurdering: 1.200,00
400,00 Kr.

6 Billeder

2905 stærkt erotiske franske raderinger. 5 stærkt erotiske franske raderinger. Starten af 1800tallet. 15x40. I smukke sølvrammer med passepartout.
Vurdering: 3.500,00
2.000,00 Kr.

1 Billede

291Prismekrone med tæt bund og kaskade. Prismekrone med tæt bund og kaskade på stel af støbt messing. Nyistandsat. H.50, D. 40cm.
Vurdering: 1.500,00
1.000,00 Kr.

1 Billede

292Lille antik prismekrone. H. 36cm. Lille antik prismekrone. H. 36cm.
Vurdering: 950,00
500,00 Kr.

1 Billede

293Stor gl. kobberkedel med sæk. Stor gl. kobberkedel med sæk.
Vurdering: 650,00
200,00 Kr.

1 Billede

294Edgar Funch(1915-95).cd: Bemalet relief af træ. Edgar Funch(1915-95).cd: Bemalet relief af træ. Blodpropper. 41x48.
Vurdering: 950,00
500,00 Kr.

1 Billede

302B&G blanc de chine chokoladekande og skål på fod. B&G blanc de chine chokoladekande og skål på fod.
Vurdering: 500,00
150,00 Kr.

1 Billede

311Bk. kander og krus af tin og plet. Bk. kander og krus af tin og plet, div. bestik m.m. Enk. def.
Vurdering: 650,00
100,00 Kr.

1 Billede

313Jordbærsæt af porcelæn, privat dekor, bordlampe. Jordbærsæt af porcelæn, privat dekor, bordlampe med pousserede blomster.
Vurdering: 500,00
200,00 Kr.

1 Billede

314Stor portugisisk skjuler af keramik, Stor portugisisk skjuler af keramik med polykrom dekor som frugter. H. 31, D. 39cm.
Vurdering: 600,00
200,00 Kr.

1 Billede

316Kgl.P. Blå Blomst flettet. Kgl.P. Blå Blomst flettet, 7 par kopper nr. 8041, 3 par kopper nr. 8261(een underkop m. lille afsl.), 11 desserttallerkener nr. 8092, sukkerskål, flødekande med lille skrab, sættebakke, kantet skål og middagstallerken.
Vurdering: 1.500,00
700,00 Kr.

1 Billede

318B&G Empire, 4 kaffekopper, 8 under m.m. B&G Empire, 4 kaffekopper, 8 underkopper, 6 desserttallerkener, muslingeskål, cigaretbæger og askebæger. Medfølger skål med tunget kant, lille afsl.
Vurdering: 800,00
550,00 Kr.

1 Billede

32117 gl. lampeglas fra P. Jacobsen, Hjørring. 17 gl. lampeglas fra P. Jacobsen, Hjørring. Orig. indpakning samt 2 lampeglas.
Vurdering: 500,00
200,00 Kr.

1 Billede

3223 petroleums lampekupler og div. majolica. 3 petroleums lampekupler og div. majolica lampedele.
Vurdering: 850,00
400,00 Kr.

1 Billede

3234 opaline petroleums lampekupler m.m. 4 opaline petroleums lampekupler med flæsetop samt glat turkisblå.
Vurdering: 1.200,00
650,00 Kr.

1 Billede

335Senempire kaminskærm af rigt udsk. mahogni. Senempire kaminskærm af rigt udsk. mahogni, monteret med broderi som pige med hjort. Ca. 1850. H. 126, B. 78. Lille afslag på udskæring. Plade forneden mangler.
Vurdering: 1.200,00
350,00 Kr.

5 Billeder

345Stor vægkandelaber af delvis forgyldt bronze. Stor vægkandelaber af delvis forgyldt bronze med 7 lysarme båret af engel, rigt støbt med akantusblade og påsatte gennembrudte bladrosetter. Formentlig Rusland midten af 1800tallet. H. 55, D. 50cm.
Vurdering: 5.000,00
2.800,00 Kr.

1 Billede

348Engelsk entremøbel af mahogni. Engelsk entremøbel af mahogni med 2 skuffer med intarsia, på drejede ben med udskåret sarg. H. 71, B. 98, D. 35.
Vurdering: 1.200,00
300,00 Kr.

1 Billede

349B&G figur nr. 1776, Fugl. B&G figur nr. 1776, Fugl.
Vurdering: 550,00
300,00 Kr.
Søg i kataloget:

Gå til katalognr.:

Gruppe+Kategori:

Sortér indhold:

Side:

Forrige

Næste
Powered by Auction Flex